Портал засновано за підтримки Донецького обласного благодійного Фонду сприяння освітнім інтелектуальним інвестиціям (свідоцтво про Держреєстрацію № 402, видане 04.11.2008 р. Головним управлінням юстиції у Донецькій області, свідоцтво про Держреєстрацію серія А00 № 729147, видане 11.11.2008 р. Слов'янським міськвиконкомом). Портал зареєстровано Держкомітетом з інформатизації України 16.10.2009 р. (лист № 1737/05-09) як електронний інформаційний ресурс.
УКР
РУС
 
ШВАРЦБУРД СЕМЕН ІСААКОВИЧ
 
  Версия для печати

ВХІД             Реєстрація

ПЕДАГОГІЧНІ ПЕРСОНАЛІЇ / Шварцбурд Семен Ісаакович

Шварцбурд Семен Ісаакович  (11.11.1918–31.05.1996) – радянський математик-педагог, автор численних наукових праць в галузі методики навчання математики (зокрема, підвищеної математичної підготовки, факультативних занять з математики), педагогіки, прикладної математики, педагогічних аспектів використання у навчальному процесі обчислювальної техніки, а також методичних посібників для вчителів та учнів, серій методичних збірників, підручників з математики для 5-6 й 10-11 класів загальноосвітніх і спеціалізованих шкіл.

Народився в молдавському місті Рибниця. У дитинстві перехворів на поліомієліт і все життя пересувався на милицях, однак це не завадило йому вести активне науково-педагогічне життя і залишити після себе багату педагогічну спадщину в ідеях, що розвиваються його численними учнями.

С. І. Шварцбурд у 1940 році закінчив фізико-математичний факультет Одеського університету і був залишений викладачем на кафедрі теоретичної механіки. У роки Великої вітчизняної війни Семен Ісаакович евакуювався до Киргизії, де працював учителем математики.

Після війни він переїхав до Москви, де продовжив працювати вчителем математики в середній школі, а потім став районним методистом. Колом його інтересів на довгі роки стала робота з математично обдарованими дітьми.

В 1959 р. С. І. Шварцбурд у московській школі № 444 створює перший у країні спеціалізований клас, що готує програмістів-обчислювачів і протягом 60-х років він разом з родиною живе при школі № 444, у якій викладає математику.

Підготовка програмістів-обчислювачів вимагала глибокої математичної підготовки, тому й виникла ідея створення школи з поглибленим вивчанням математики. Автором і натхненником даного проекту став Семен Ісаакович Шварцбурд. Під його керівництвом була розроблена програма з математики для середніх навчальних закладів нового типу – математичних шкіл.

В 1961 році Міністерством освіти РРФСР були затверджені кваліфікаційна характеристика, навчальний план, програми загального курсу математики, спеціальних навчальних предметів. Це послужило відправною точкою для появи в СРСР шкіл і класів з поглибленим вивчанням математики, математичних інтернатів, які на вітчизняному освітньому просторі існують і зараз.

Як відзначав Л. Гросман, «…Семен Ісаакович Шварцбурд не тільки «відкрив» фізматшколу. Він наповнив навчання в ній сучасним змістом, уперше провів комп'ютеризацію школи, просунув далеко вперед колмогоровську реформу викладання математики в школі...».

В 1961 р. С. І. Шварцбурд захищає кандидатську дисертацію, а роком пізніше йому присуджується перша премія імені К. Д. Ушинського (за реалізацію ідеї створення спеціалізованих фізико-математичних шкіл) і звання Заслуженого вчителя РРФСР.

Пізніше, в 1967 році, Семен Ісаакович створює Московський математичний технікум, для якого сам пише навчальні й методичні посібники. У тому ж році він приймає завідування лабораторією прикладної математики НДІ ЗіМН АПН СРСР і керує нею до 1979 року. У цей період лабораторією розроблялися й апробовувалися нові програми, підручники, проводилися зльоти юних математиків, науково-практичні конференції й інші заходи, орієнтовані на розвиток шкільної математичної освіти в СРСР.

В 1968 році Семен Ісаакович Загальними зборами Академії педагогічних наук СРСР обирається членом-кореспондентом.

В 1972 році С. І. Шварцбурдом за сукупністю опублікованих робіт була підготовлена авторська доповідь «Проблеми підвищеної математичної підготовки учнів», котра була успішно захищена у спеціалізованій раді НДІ ЗіМН АПН СРСР як докторська дисертаційна робота.

Під його керівництвом було підготовлено й захищено понад 70 кандидатських дисертацій з методики викладання математики.

Як справедливо зазначив один з учнів С. І. Шварцбурда, «у навчанні математиці [він] може вважатися традиціоналістом – в дусі старих учителів. Коли першокласники стали користуватися калькулятором, писав про погрозу масової математичної безграмотності, відстоював усну лічбу», але через деякий час це не завадило йому керувати підготовкою кандидатських дисертацій (наприклад, Є. О. Лодатко, Р. О. Вейтс), у яких досліджувалися питання застосування мікрокалькуляторів як засобів інструментальної лічби в різних ланках середньої школи.

В 1990 році Семен Ісаакович разом з дружиною і родиною доньки емігрував в Ізраїль, де й помер 31 травня 1996 р.

Рейтинг DVK WebDev заказать курсовую в Харькове