Портал засновано за підтримки Донецького обласного благодійного Фонду сприяння освітнім інтелектуальним інвестиціям (свідоцтво про Держреєстрацію № 402, видане 04.11.2008 р. Головним управлінням юстиції у Донецькій області, свідоцтво про Держреєстрацію серія А00 № 729147, видане 11.11.2008 р. Слов'янським міськвиконкомом). Портал зареєстровано Держкомітетом з інформатизації України 16.10.2009 р. (лист № 1737/05-09) як електронний інформаційний ресурс.
УКР
РУС
 
КАРАЗІН ВАСИЛЬ НАЗАРОВИЧ
 
  Версия для печати

ВХІД             Реєстрація

ПЕДАГОГІЧНІ ПЕРСОНАЛІЇ / Каразін Василь Назарович

Каразін Василь Назарович (30.01.1773 – 4.11.1842 рр. за ст. ст) – український вчений, винахідник, громадський діяч, ініціатор заснування Харківського університету.

Народився у маєтку Кручик Богодухівського повіту на Харківщині.

Навчався у приватних пансіонах Харкова та Кременчука, Гірничому корпусі (інституті) в Петербурзі.

З десяти років був записаний в Орденський кірасирський полк, потім значився в Семёнівському лейб-гвардії полку. Формально перебуваючи на військовій службі, відвідував лекції в Гірському корпусі в Санкт-Петербурзі, де й набув значні відомості в дослідних науках, які згодом збільшив самоосвітою. В 1798 році хотів таємно пробратися за кордон з метою удосконалюватися в науках й уникнути тодішнього суворого режиму, але був затриманий під Ковно і, попереджаючи повідомлення влади, відправив государеві лист і був прощений імператором Павлом після особистого побачення.

В. Н. Каразін після сходження на престол Олександра I зумів ознайомити імператора з політичною запискою, яка містила ідеї суспільної самодіяльності й освіти. Завдяки цьому в подальшому (хоча й недовго) він користувався безмежною довірою імператора.

В. Н. Каразіну належить ідея про особливе Міністерство народної освіти. У цьому ж міністерстві він відігравав повідну роль, як правитель справ головного правління училищ. В основному ним були написані «правила народної освіти», ним складалися проекти університетських й академічних статутів; ним був створений спеціальний орган міністерства «Щомісячні твори про успіхи народної освіти».

В 1804 году В. Н. Каразін був примушений вийти з Міністерства народної освіти.
У родовому маєтку Кручик у нього була хімічна лабораторія й метеорологічна станція (перша в Харківській губернії), де він особисто вів спостереження протягом кількох десятків років.

Там же була й велика бібліотека, народна школа, заснована ним сільська дума, що надавала самоврядування його кріпакам: останні дістали від нього (за оброк) у спадкове володіння землі, а для врегулювання їхніх відносин зі священиком їм було створене особливе положення, у силу якого священнослужителі забезпечувалися утриманням і не повинні були брати із селян ніякої плати за треби.

З ініціативи Василя Назаровича було засновано Харківський університет (1805). До думки про заснування Харківського університету він схилив місцеве дворянство, яке пожертвувало для цього 400000 рублів. Інші пожертвування (купецтва й громадян, катеринославського дворянства та інших) були отримані також завдяки впливу Каразіна. Він залучив до цієї справи популярних діячів серед всіх станів.

Пізніше ним також було створене філотехнічне Товариство (1811-18) для поширення досягнень науки, техніки та розвитку промисловості в Україні.

В. Н. Каразін неодноразово активно виступав проти колоніальної експлуатації України Російською імперією. Був прихильником перебудови державного устрою Росії на засадах конституційної монархії.

В 1820-21 за критику існуючого суспільного ладу був ув'язнений у Шліссельбурзькій фортеці. Після звільнення жив під наглядом поліції у своєму маєтку.

Помер у Миколаєві, де і похований. У Харкові В. Н. Каразіну встановлено пам'ятник.

Василь Назарович Каразін – автор ряду важливих відкриттів у галузі техніки, хімії, агрономії, селекції та ін. Йому належать близько 60 наукових праць у різних журналах: «Вестнике Европы», «Украинском Вестнике», «Харьковских Губернских Ведомостях» та інших.

Рейтинг DVK WebDev заказать курсовую в Харькове