Портал засновано за підтримки Донецького обласного благодійного Фонду сприяння освітнім інтелектуальним інвестиціям (свідоцтво про Держреєстрацію № 402, видане 04.11.2008 р. Головним управлінням юстиції у Донецькій області, свідоцтво про Держреєстрацію серія А00 № 729147, видане 11.11.2008 р. Слов'янським міськвиконкомом). Портал зареєстровано Держкомітетом з інформатизації України 16.10.2009 р. (лист № 1737/05-09) як електронний інформаційний ресурс.
УКР
РУС
 
АЛЧЕВСЬКА ХРИСТИНА ДАНИЛІВНА
 
  Версия для печати

ВХІД             Реєстрація

ПЕДАГОГІЧНІ ПЕРСОНАЛІЇ / Алчевська Христина Данилівна

Алчевська Христина ДанилівнаХристина Данилівна Алчевська (дівоче прізвище Журавльова) відома як активний діяч народної освіти, меценат, організатор освітніх і культурних закладів на Україні. Народилася в 1841 році у с. Борзні на Чернігівщині, але більшість років проживала з батьками у Курську. Систематичної освіти Христина не отримала, оскільки батько – вчитель повітового училища – був проти жіночої освіти. Лише завдяки самоосвіті та допомозі старших братів вона здобула достатню систему знань і тверду переконаність щодо необхідності освіти для жінок. Після одруження з банкіром і промисловцем Олексієм Алчевським у 1862 році Христина переїздить до Харкова.

Христина Данилівна як світська жінка активно почала займатися громадськими справами. Чоловік підтримував Христину у всіх її починаннях на освітянській ниві. В першу чергу її займали болючі особисто для неї проблеми жіночої освіти. Вона заснувала недільну школу для жінок, яка була зразковою і пропрацювала до 1919 року. Завдяки її зусиллям у Харкові було організовано Товариство грамотності. Вона сприяла створенню першої громадської бібліотеки (зараз Державна наукова бібліотека імені В. Короленка). У 1879 році за власні кошти було відкрито школу в маєтку Алчевських у с. Олексіївка. Певний час у цій школі працював Б. Д. Грінченко. Її глибоко хвилювали проблеми культури та освіти народу, в першу чергу, зміст цієї освіти. Велику тритомна працю Х. Алчевської та її соратників – критико-бібліографічний вказівник „Что читать народу?” – у 1899 році на Всесвітній виставці в Парижі було відзначено Почесним дипломом.

Педагогічна діяльність Христини Алчевської (понад п’ятдесят років) була визнана у світі. Вона була обрана віце-президентом Міжнародної ліги освіти, почесним членом російських і зарубіжних освітніх товариств.

Після трагічної смерті А. К. Алчевського (самогубство, пов’язане з економічною кризою в країні) на прохання громадян селище Юр’ївка було перейменоване в Алчевськ. Христина з дітьми мала чайну лавку, доходи з якої забезпечували їх життя. В роки революції і це майно було експропрійоване. Христина Данилівна Алчевська померла 15 серпня 1920 року у м. Харкові.

Рейтинг DVK WebDev заказать курсовую в Харькове